Shiatsu má svůj původ v Japonsku. Je to masážní dotyková terapie, jejíž původ sahá až 5000 let zpátky do staré Číny. Svoji konečnou podobu a název však tato technika dostala až v Japonsku ve 20. letech 20. století a je založena na sloučení dovedností východních léčebných přístupů klasické čínské medicíny se západní fyziologií a anatomií. Řadí se mezi masážní techniky, ale rámec masáže značně přesahuje.

Shiatsu je úžasný a neobyčejný způsob práce s tělem. V překladu Shiatsu znamená tlak prsty ( SHI = prst, ATSU = tlak) a ve své podstatě je Shiatsu forma japonské tlakové masáže, která využívá především práci prstů, dlaní, loktů, kolen a chodidel k tomu, aby uvolnila postižené místo a  nastolila energetickou rovnováhu těla. Tato energie (čchi, Ki) proudí sítí drah, které se nazývají meridiány. Shiatsu, podobně jako akupunktura, pracuje s 12 hlavními meridiány, které jsou pojmenovány dle tělesných orgánů a také s nimi souvisejí, například dráha ledvin, jater, žaludku apod. Každý meridián má určitý počet akupunkturních bodů (tsubo), což jsou body s vyšším energetickým potenciálem a ovlivňují místní i vzdálené části těla. Pokud nám energie chybí nebo naopak přebývá, vzniká nerovnováha, která se může projevit formou nemocí. Tuto nerovnováhu Shiatsu napravuje nejen na úrovni fyzické, ale přináší také uvolnění v psychické rovině. Dochází k hluboké relaxaci a rychlejší regeneraci organismu, odstranění nebo zmírnění bolestí a napětí.

Tlakovou masáží se působí na celé dráhy současně v kombinaci s protahováním a postupným pomalým zvětšováním pohyblivosti kloubů. Dále ošetření zahrnuje nejrůznější uvolňování pohupováním, kroužením, proklepáváním či protřepáváním. Energie, která byla zablokovaná, se tak může dostat k postiženému místu a obnovit jeho správnou funkci. Při Shiatsu jsou rovněž stimulovány svaly, krevní a lymfatický oběhcož umožní zlepšení cirkulace, pružnosti, temperamentu, vitality i schopnosti myslet.

Styly Shiatsu

Kromě původního klasického Shiatsu se během druhé poloviny dvacátého století postupně objevily ještě jiné formy jako například:

Zen Shiatsu pracuje s jemnějšími masunagovými meridiány bez bodu. Tyto meridiány objevil Šizuto Masunaga. Každá klasická dráha má svůj vlastní masunaga meridián, jehož ošetření zasahuje více do psychiky. Tato metoda práce s tělem se rozšířila v posledním desetiletí z Asie do celého západního světa včetně USA a Evropy. Metoda zahrnuje techniky tlaku, orientální diagnostiku, doporučení životního stylu, cvičení a další práci s klientem na všech myslitelných úrovních. Jde zde o možnost, jak rozšiřovat vědomí o vlastním zdraví, myšlení, ekologii a dalších oblastech lidského života.

Zen Touch Shiatsu  bylo vytvořeno americkým terapeutem Seymourem Koblinem, který dlouhá desetiletí praktikuje a vyučuje tento styl léčby spojený s učením tradiční čínské medicíny ve Spojených státech i mnoha dalších zemích včetně České republiky. Zen Touch Shiatsu je zaměřeno na propojení celých meridiánů a vyrovnání tzv. plných a prázdných míst na těle. Tím je uvolněn tok energie a nastolena duševní i tělesná rovnováha a harmonie. Mimo masážních technik pracuje s metodou „čtení těla“ (body reading), s energií čchi, s čakrami, s pěti elementy, se zdravým životním stylem (diet and lifestyle), ale i s astrologií za využití 12 tradičních i 12 čínských astrologických znamení.

Ohashiatsu autorem je pan Ohashi (narozen roku 1944, žijící v New Yorku) a jedná se o syntézu různých stylů Shiatsu.

Shiatsu pěti elementů více čerpá z čínské teorie pěti elementů. Jsou jimi Dřevo, Oheň, Země, Kov, Voda. Tyto elementy v sobě mají všichni lidé , ale velmi málo z nich je umí harmonicky a efektivně využít.

Makrobiotické shiatsu autorky Shizuko Yamamoto zahrnuje klasické akupunkturní dráhy a také principy makrobiotiky.

Cílem všech terapeutů Shiatsu je podporovat proces sebeuzdravování a osobního růstu klienta skrze vyrovnávání energie Ki/čchi v těle.

Jak probíhá Shiatsu

Samozřejmostí je pro mě vytvořit pro mé klienty podmínky k navození přátelské a bezpečné atmosféry. Nabízím Vám klidné a příjemné prostředí s relaxační hudbou, vonnými svíčkami a čas, který věnuji jen Vám.

Shiatsu se provádí v oblečení, což navozuje příjemný pocit bezpečí a leží se při něm na zemi na speciální matraci (futonu). Pro celou proceduru je velmi důležité, abyste leželi pohodlně a současně se uvolnili i psychicky. Při Shiatsu ošetřím celé Vaše tělo včetně hlavy, dlaní a chodidel. V průběhu jedné hodiny vystřídáte polohu na zádech, na břiše, případně na jednom a druhém boku. Po ošetření je vhodné, abyste ještě několik minut v klidu poleželi a vnímali sjednocení těla a mysli.

Skoro každý, kdo měl příležitost Shiatsu vyzkoušet, jej vnímá jako velmi příjemný a harmonický zážitek. Je charakterizováno pocity jako zklidnění, uvolnění svalového a psychického napětí, nebo také osvěžení, přísun energie a vitality.

Terapie trvá obvykle 60 minut.

Indikace a kontraindikace

Indikace

 • prevence širokého spektra nemocí, včetně různých civilizačních chorob
 • funkční poruchy pohybového aparátu (bolest zad, ramen, šíje)
 • bolesti hlavy a migrény
 • stres, vyčerpanost, nespavost, nervozita
 • menstruační potíže, menopauza
 • urychlení rekonvalescence po nemoci či operaci
 • posílení imunitního systému
 • regenerace sportovců
 • podpora zdravého vývoje dětí a dospívajících
 • obnova fyzické a psychické kondice
 • celková relaxace

Kontraindikace

 • horečnatá a infekční onemocnění
 • akutní zánětlivé procesy
 • onkologická onemocnění s metastázami
 • křečové žíly
 • otevřené rány a zlomeniny
 • zanícené bolestivé klouby včetně artritidy
Obecná doporučení před a po Shiatsu
 

V den návštěvy Shiatsu terapie zvyšte příjem vody. Hodinu až dvě před samotným Shiatsu nejezte, nepijte kávu a alkohol. Není vhodné jít do sauny. Oblékněte se do pohodlného oděvu, nejlépe z přírodních materiálů s dlouhými rukávy a nohavicemi včetně ponožek.

Po Shiatsu nejezte těžká jídla, nepijte alkohol a kávu. Vyhněte se stresujícím zážitkům a větší fyzické námaze. Pokud se Vám chce spát, běžte si lehnout a hlavně doplňujte tekutiny, nejlépe čistou nesycenou vodou.

Provádění Shiatsu přináší hlubokou relaxaci. Rozpouští často dlouho zadržovaný stres v těle, a proto při odstranění těchto problémů umožníme tělu zužitkovat vlastní sebeléčebné síly. Tím se znovunastolí zdravotní stabilita přirozenou cestou a dochází k uvolnění.