Thajská jógová masáž, thajská jógová terapie, NUAD BORAN – všemi těmito způsoby lze ještě thajskou tradiční masáž nazvat. V Thajsku má velice hlubokou tradici a je zde praktikována po celá staletí. Počátky thajské masáže sahají do Indie do doby před 2 500 lety, kdy se začínal šířit buddhismus. Za zakladatele thajské masáže je považován severoindický lékař, jogín a učenec Jivak Kumar Banccha, který byl přítelem samotného Buddhy a jenž pečoval o zdraví tehdejšího krále a celé mnišské obce. Do dnešních dnů uctívají lidé v Thajsku Kumara Bancchu jako otce a zakladatele medicíny, protože proslul také velkými znalostmi o léčivé síle bylin a minerálů.

Umění thajské masáže je pozoruhodnou syntézou jógy, ajurvédské medicíny a meditace. Thajská masáž je v západních zemích stále více populární a patří mezi jednu z nejvíce expandujících masážních modalit.  

Techniky originální thajské masáže jsou velice odlišné od klasických masáží, jak je známe v Evropě, orientujících se pouze na svaly a měkké tkáně. Thajská masáž pracuje s celým tělem, kde největší působení je soustředěno na svaly nohou, klouby, chodidla a záda, protože tyto části těla jsou při současném životním stylu nejvíce namáhány. Thajská masáž se liší od četných forem západních masáží kupříkladu tím, že se při ní neužívá jakýkoliv masážní olej, terapeut místo masážního stolu pracuje na speciální matraci (futonu) přímo na podlaze, přičemž klient zůstává vždy plně oblečený. Thajská masáž je tak odlišná od klasické masáže, že bývá často označována jako „jóga, kterou na vás vykonává někdo jiný“. V Thajsku bývá nazývána „jóga pro líné“.

Teoretickým základem thajské tradiční masáže je učení o neviditelných energetických drahách, které procházejí lidským tělem. V thajské tradici se nazývají seny a je jich ohromné množství (72 000). Z tohoto množství je však při thajské masáži používáno 10 nejdůležitějších. Tyto seny jsou totožné s meridiány v čínské tradici nebo s nadis v tradici indické. Opracováním těchto energetických drah a akupresurních bodů, které na nich leží, je možné rozvolnit energetické blokády, rozproudit stagnující energii, znovunastolit rovnováhu a léčit některá onemocnění nebo mírnit určitou bolest.

Jak probíhá thajská tradiční masáž

Ke každému klientovi přistupuji individuálně, podle jeho momentálního fyzického a duševního stavu. Klidná, přátelská a bezpečná atmosféra s doprovodem relaxační hudby a vonnými svíčkami je vždy součástí mnou prováděné thajské tradiční masáže.

Thajská masáž, stejně jako shiatsu, se provádí v pohodlném a volném oblečení, což u převážné většiny klientů vyvolává uklidňující a bezpečný pocit. Leží se na zemi na speciální matraci – futonu.

Každému zahájení práce předchází krátká tradiční modlitba: „Nechť ten, koho se dotýkám, je zbaven bolesti a dojde uzdravení“.

Potom postupně protlačuji celé klientovo tělo svými palci, dlaní, předloktím, koleny nebo patou. Přitom pomalými a kolébavými pohyby navozuji u klienta stav relaxace, po kterém nastupují malá a důsledná protažení, jež se stupňují až do jógových pozic. Thajská masáž je vedena v uklidňujícím duchu.

Dojmy klientů bezprostředně po masáži bývají rozmanité. Někdo se cítí lehký, uvolněný, energeticky napumpovaný až euforický a velmi často má pocit, že by mohl létat. Jiný se naopak cítí příjemně unavený, uvolněný a zrelaxovaný.

Doba trvání celkového ošetření je 90 nebo 120 minut.

Doba trvání částečného ošetření je 45 až 50 minut.

Účinky thajské tradiční masáže

Thajská masáž je nejkomplexnější a nejdůkladnější ze všech technik práce s tělem. Zahrnuje fyzickou, duševní, emocionální a hlavně energetickou složku člověka.

Tato masáž zlepšuje vylučování odpadních látek z těla, odstraňuje bolesti hlavy, zad, kloubů či páteře. Podporuje správný tok krve a lymfy. Kladně ovlivňuje naše psychické i emocionální ladění, odstraňuje stres, posiluje nervový systém.

Je to opravdu ucelená procedura, která má hluboký a dlouhotrvající relaxační, revitalizační i regenerační účinek nejen na tělo, ale i na psychiku. Toto tisíce let staré umění orientální masáže Vám vrátí zpět ztracenou energii, osvěží mysl, pohladí duši a posílí celé tělo.

Kontraindikace

  • Thajská masáž není vhodná při akutních onemocněních či poúrazových stavech.
  • Není vhodná v období menstruace nebo šestinedělí.
  • Thajská masáž není vhodná při vysokém krevním tlaku a srdečních onemocněních.
  • Při osteoporóze, artritidě, akutních zánětech či virových onemocněních a onemocněních kůže.
  • Při nadměrném užití alkoholu, omamných látek či tišících léků.
  • Při výrazných problémech s křečovými žilami.
 

Obecná doporučení před a po thajské tradiční masáži

Příjemná atmosféra pro thajskou masáž je důležitá z toho důvodu, protože samotná thajská masáž je považována za jedinečný a osobní zážitek a proto terapeut musí vytvořit pro klienta odpovídající prostor a podmínky pro dostatek soukromí  a následné navození relaxace.

Na tento druh masáže je ideální mít sebou připravené příjemné oblečení z přírodních materiálů, které je vzdušné, lehké a dostatečně volné.

V den návštevy thajské tradiční masáže zvyšte příjem vody. Hodinu až dvě před samotnou masáží je dobré nejíst, nepít kávu ani alkoholické nápoje.

Po masáži pro ještě lepší účinek nejezte těžká jídla a nepijte alkohol ani kávu. Dále je vhodné doplnit tekutiny nejlépe nesycenou vodou nebo čajem, aby ledviny účinně vylučovaly toxiny ven z těla.

Pro maximální efekt masáže se dále doporučuje po dobu alespoň dvou hodin po ukončení procesu nesprchovat se a nejíst, protože by to mohlo negativně zasáhnout do aktuálně ukončené práce s energetickými drahami. Po proceduře je vhodné zůstat ještě chvíli ležet a relaxovat.

Pokuste se omezit stresující situace i větší fyzickou námahu.